Bahar sonunda geldi! Havaların ısınmasıyla beraber kış aylarında görmezden gelebildiğimiz pek çok konu öncelik kazanıyor. Henüz bikini sezonu açılmamış olsa da, vücutta kış boyunca birikmiş ödem, selülit, fazla kilo gibi problemleri halletmenin tam zamanı! Yaz detoksu için sana bir kaç basit önerimiz var.

Meyve ve sebzelerin gücüne inan. 4 mevsimi yaşamak dünyanın her yerinde olan bir şans değil. Her mevsimin getirdiği farklı meyve sebzelerin iyileştirici ve güzelleştirici özelliklerinden yararlanmak da öyle. Özellikle bahar ve yaz aylarında vücuttaki şişkinlikleri atmak için ödem atıcı detoks meyvelerinden çilek, karpuz, şeftali ve kayısı bolca tüketilmeli.

Yaz Meyveleri Detoks

Evet meyveler sebzelere göre daha çok şeker içeriyor olabilir ama aynı zamanda başka gıdalarda bulamayacağımız pek çok vitamin, mineral, enzim, eser element de içeriyorlar. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için meyvelerden korkmamamız, günlük diyetimizin bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Üstelik pek çok yaz meyvesi, düşük kalorileri ve metabolizma hızlandırıcı özellikleri ile detoks için mükemmel bir tercih olabiliyor. Meyveli Detoks İçeceği Örnek olarak tam bir antioksidan olan çilek aynı zamanda düşük kalorili olduğu için detoks menülerinin vazgeçilmezi. Yaz meyvesi karpuz ise %92 oranında sudan oluşmaktır ve oldukça az kalori içerir. Lifli yapısı ile de uzun süre tok tutar. Yaz detoksu sırasında içilecek bir bardak karpuz suyu hem ödem atmaya hem de toksinlerden arınmaya yardımcı olur. 1
Çilek ve karpuzu beslenmene daha çok katmak için Juico Pembe’ye bakmanı öneririz.

Salatalık yaz detoksu programlarının başka bir olmazsa olmazıdır. Salatalık, kuşkonmaz gibi idrar söktürücü yiyecekler vücudun su tutmasını engeller ve böbreklerin düzgün çalışmasına yardım eder. Bu özellikleri ile selülit giderici yiyeceklerin başında gelirler.

Semizotu başka bir ödem attırıcı detoks sebzesidir. Semizotu, başta C ve A vitamin olmak üzere niasin, riboflavin, folat ve B6 vitamini gibi pek çok vitamin içeriyor. Aynı zamanda yüksek miktarda omega 3 yağ asitleri içeren bu sebze, düşük kalorisi ile mutfağımıza bolca girmeyi hakeder.

3 günlük juice cleanse programı ile fazlalıklarından kurtul. Sıvı detoks programları diyet öncesi veya sağlıklı beslenme kararları öncesi güzel bir ‘jump start’ oluyor. 3 günlük yapılan bir programda vücut toksinlerinden arınıyor, ödem atıyor ve verilecek fazla kilo varsa kilo vermeye yardımcı oluyor. Soğuk Sıkım Meyve Suyu Detoks programlarının öncesinde ve sonrasında da dikkatli beslenmeye devam etmek gerekiyor.
Juico cleanse setleri nelerdir ve nasıl yapılır merak ediyorsan websitemiz Nasıl Başlıyorum bölümüne bakabilirsin.

Yememen gerekenleri bir kaç hafta için tamamen kes. Hepimiz katkı maddeli gıdalar, beyaz un ve şekerin zararlarını biliyoruz. 3 hafta boyunca bunlardan en azından birini seçip tamamen hayatından çıkarmaya ne dersin? Eğer yapabiliyorsan kırmızı et ve süt ürünlerinden de bir kaç hafta uzak durmak vücut şişkinliğini ve fazla kiloyu vermekte yardımcı olacaktır. Bunların hepsini aynı anda bırakmak zor olacağı için birini seçip 3 hafta kuralına uymanı öneririz.

Yiyeceklerine ve içeceklerine baharat kat. Baharatların detoks etkisi çoğumuz tarafından yeterince bilinmiyor. Örnek olarak hala zerdeçal yemeklerinde kullandığın bir baharat haline gelmediyse, acele et deriz. Zerdeçalın içindeki aktif madde curcuminin antioksidan, antibiyotik ve toksin atıcı pek çok özelliği var. Yemeklerine katmaktan hoşlanmıyorsan, içeceklerine de katabilirsin. Juico’nun Sarı detoks içeceği düşük kalorisi ile gün boyunca tüketilebilir. Kimyon, safran, tarçın ve kırmızı biber de metabolizmayı hızlandıracak ve vücudun toksin atmasına yardımcı olacaktır.

1- [http://www.livescience.com/46019-watermelon-nutrition.html]